Rodzaje masek ochronnych – jaką wybrać?

W ciągu ostatnich kilku lat używanie masek w naszym kraju poza profesjonalnymi zastosowaniami staje się coraz bardziej popularne. Jakość powietrza w największych miastach Polskich pozostawia wiele do życzenia, a nasza świadomość dotycząca negatywnego wpływu smogu na nasze zdrowie rośnie. Temat powrócił przy okazji epidemii koronawirusa COVID-2019. Za każdym razem mówimy oczywiście o różnych typach masek. Różnią się one budową, materiałami i zastosowaniami. W tym wpisie omówimy zastosowania i typy masek ochronnych.

Podział masek ochronnych ze względu na ich zastosowanie

Maski ochronne wykorzystywane są w medycynie, przemyśle, w branży budowlanej i coraz częściej w naszym życiu. Omówimy następujące typy masek ochronnych:

 • Maski chirurgiczne – chronią przed cząsteczkami o średnicy większej niż 100 μm. Warto wspomnieć, że wielkość koronawirusa COVID-2019  to 60–140 nm. Oznacza to, że skuteczność tych maseczek jest bardzo mała, dla tego wirusa. Jednak zdecydowanie zalecamy używanie tego rodzaju maseczek, jeśli przechodzisz właśnie infekcje (grypa lub inna zakaźna choroba). Ograniczysz dzięki temu promień na jaki rozpylasz wirusa.
 • Maski antywirusowe – posiadają filtr z aktywnym węglem – N95. Maski dobrze dopasowane do kształtu twarzy. Są droższe od masek chirurgicznych, ale cechują się dobrą skutecznością przeciwko wirusom. Oznaczenie 95 oznacza, że blokują aż 95% cząsteczek o wielkości 0.3 mikronów lub większych.
 • Maski przeciwpyłowe – do tej kategorii zaliczamy zarówno maski stosowane w budownictwie, jak i te antysmogowe. Występują w klasach: p1, p2, p3.

Klasy masek ochronnych: P1, P2 i P3

Klasy P dotyczą filtrów przeciwpyłowych. Także jeśli szukasz maski antysmogowej lub maski do pracy w branży budowlanej, warto zapoznać się z tą klasyfikacją:

 • P1 – Podstawowy stopień ochrony przed szkodliwymi zanieczyszczeniami. Blokuje 80% pyłów. Daje dostateczną ochronę przed aerozolami ciekłymi, dymami i pyłami, jeśli najwyższe dopuszczalne stężenie nie przekracza 4. NDS to skala stworzona przez rząd. Zakresy znajdziesz w załączniku pierwszym ustawy. NDS <= 4
 • P2 – Zapewnia dobry stopień ochrony przed szkodliwymi pyłami. Nadaje się idealnie do prac remontowych. Zatrzymuje nie mniej niż 94% pyłów, których średnica jest większa od 0,5 µm. Ten typ maski ochronnej sprawdzi się dobrze jako zabezpieczenie przed smogiem. NDS <= 10. Stosuje się ten typ masek, gdy mamy do czynienia ze: związkami wapnia, bawełną, węglem, talkiem, azbestem, chromem, celulozą, miedzią, cyną, manganem, niklem, kobaltem, glinem i ich związkami,
  dymem spawalniczym, pyłami drewna (oprócz pyłów z drewna twardego), wodorotlenkiem sodu.
 • P3 – Zatrzymuje ponad 99,5% cząstek o średnicy mniejszej niż 0,5 µm. Klasa idealna dla osób z chorobami układu oddechowego. Polecana uprawiającym sport na świeżym powietrzu. Jeśli uprawiasz sport w mieście – na przykład bieganie, jeżdżenie rowerem to powinieneś wybrać właśnie tą klasę maski ochronnej. Sprawdzi się również podczas lutowania i spawania. Zapewnia również ochronę przed związkami zawierającymi rad, platynę, nikiel, arsen, kobalt, czy strychninę.

Oznaczenia N

Amerykański odpowiednik standardu P. Liczba przy literze ‘N’, na przykład N95 oznacza, że maska filtruje 95% zanieczyszczeń.

Klasy masek przeciwpyłowych FFP

Ten podział dotyczy skuteczności filtrowania.

 • FFP 1 –skuteczność filtracji to 80%. Zastosowanie znajduje przy ochronie przed stałymi i ciekłymi cząstkami o niskiej toksyczności.
 • FFP 2 – jaka zapewnia skuteczność filtracji na poziomie 94% i znajduje zastosowanie do ochrony przed stałymi i ciekłymi cząstkami o niskiej bądź średniej toksyczności
 • FFP 3 – Zapewnia filtracje na poziomie 97%. Stosujemy przy kontakcie z cząsteczkami o wysokiej toksyczności. Ten typ maseczki może nas ochronić przed wirusami. Przykładem może być koronawirus COVID-2019. Badania z roku 2008 roku wykazały, że pozwala obniżyć o 70-80 proc. ryzyko infekcji grypą. Jeśli interesuje Cię temat masek i koronawirusa, możesz zapoznać się z tym artykułem Gazety Prawnej.

Leave a comment