Ludzie w kwarantannie w maskach.

Maski N95, KN95, FFP2 – różnice w standardach

Znaleźliśmy się w trudnym okresie. Wielu z nas szuka środków ochrony przed wirusem. Pewne jest, że maski chirurgiczne nie chronią nas przed wirusem. Dlatego właśnie rośnie zainteresowanie maskami FFP2 czy N95. Czy te oznaczenia czymś się różnią? Aby odpowiedzieć na to pytanie, zasięgnęliśmy wiedzy w bazie wiedzy firmy 3M. Jest to dobre źródło wiedzy technicznej o maskach, ich budowie i zastosowaniu. Więc jakie różnice znajdziemy pomiędzy różnymi standardami masek?

Ochronne maski filtrujące podlegają różnym normom prawnym na całym świecie. W zależności od kraju bądź regionu produkowane maski spełniają inne normy. Dotyczą one fizycznych parametrów masek. Dlatego chcielibyśmy wyjaśnić często te drobne różnice pomiędzy różnymi standardami.

Mężczyzna rozpylający substancje w masce i kombinezonie.
Zdjęcie wykonane przez cottonbro

Oznaczenia masek

Podział ten zależy od regionu w którym nadano standard. Rząd danego kraju posługuje się więc oznaczeniami obowiązującymi w jego kraju.

Maski oznaczone standardem FFP

Często możesz spotkać oznaczenia FFP1, FFP2 i FFP3. Wynika to z tego, że jest to standard używany również w Polsce.

Jest to standard używany w Europie – EN 149-2001. Opis poszczególnych oznaczeń znajdziesz w innym artykule poświęconym maskom – “Rodzaje masek ochronnych”. W Polsce oficjalnie używamy właśnie tych oznaczeń. Dlatego pojawiają się w rządowych dokumentach i to właśnie nimi najczęściej się posługujemy.

Maski oznaczone literą N

Oznaczenie N to standard powszechnie stosowany w USA. Standard, który reguluje to oznaczenie to NIOSH-42CFR84. Spotkamy się z oznaczeniami takimi jak N95, N99, N97. Odwołują się one do zdolności filtracji cząsteczek większych od pewnej wielkości. Na przykład dla standardu zalecanego podczas epidemii przez organizacje CDC – N95 filtracja na poziomie minimum 95% cząstek o wielkości 0.3 mikronów.

Maski KN

Przez duży popyt to oznaczenie zaczęło być używane także w Polsce. Jest to standard ustanowiony w Chinach. Odpowiada standardowi N. Drobne różnice pokazaliśmy w tabeli poniżej.
Standard ten to GB2626-2006. Na naszej stronie znajdziesz maski wyprodukowane właśnie tym standardzie. Przykładowe maski w tym standardzie znajdziesz poniżej.

Inne oznaczenia

Możemy również spotkać inne oznaczenia takie jak:

  • P2 – standard Australii i Nowej Zelandii – AS/NZA 1716:2012
  • Korea 1st class – Oznaczenie Koreańskie – KMOEL – 2017-64
  • DS – standard Japoński – JMHLW-Notification 214, 2018

Więcej łączy te standardy niż dzieli

W poniższej tabeli umieściliśmy wybrane parametry masek:

N95FFP2KN95P2
Wydajność filtracji[minimum]
95%94%95%94%
Przepływ [l/min]85958595

Dokładniejsze dane znajdziesz w specyfikacji standardów.

Jak widać w tabeli, omawiane standardy są bardzo podobne do siebie. W zależności od kraju rekomendowany jest dany standard maski w przypadku pandemii.

W przypadku problemów zdrowotnych pamiętaj aby użycie masek ochronnych skonsultować ze swoim lekarzem.

Jak poprawić bezpieczeństwo korzystania z masek bawełnianych?

Maski bawełniane są bardzo popularne. Mają jednak sporo wad. Szybko stają się wilgotne i nie zapewniają dobrej ochrony. Korzystając z bawełnianej maski, nie rozciągaj jej. Elastyczny materiał naciągnięty na twarz może stanowić dla Ciebie większe niebezpieczeństwo od braku maski. Kropelki lecące w stronę maski, nie będą się na niej zatrzymywały. Maska będzie jedynie je rozbijała na mniejsze cząsteczki które przelecą na drugą stronę. Warto o tym wiedzieć.

Dobrą praktyką jest stosowanie masek bawełnianych z wymiennymi filtrami. Przykładem takich filtrów są te oparte o węgiel aktywowany. Jest to tani dodatek do bawełnianej maski, który nada użytkownikowi prawdziwe bezpieczeństwo. Filtr można umieścić pod maską. Jest to ekologiczne i bezpieczne rozwiązanie.

Dlaczego nie zaleca się korzystania z maseczek chirurgicznych?

Według Amerykańskiej organizacji CDC, nie ma sensu korzystać z masek chirurgicznych aby nie zostać zarażonym wirusem. Oto kilka różnic pomiędzy maskami N95/KN95/FFP2, a maseczkami chirurgicznymi:

  • Maseczki chirurgiczne ograniczają rozpylanie, szczególnie dużych kropelek. Chronią pacjenta przed rozpylanymi kropelkami przez lekarza. Maski N95 chronią noszącego przed małymi cząsteczkami i dużymi kroplami (nie dotyczy substancji oleistych).
  • KN95 przylegają do twarzy, a maski chirurgiczne są luźne.
  • Jednorazowe maski chirurgiczne nie zapewniają noszącemu filtracji drobnych cząsteczek, natomiast N95 filtruje conajmniej 95% cząsteczek.