Mężczyzna dokonujący zakupu przez Internet.

Jak należy robić zakupy za pośrednictwem AliExpress i GearBest?

Jak kupować na AliExpress po polsku

Spis treści:

Co to jest AliExpress?

Kategorie na stronie AliExpressAliExpress to platforma usługowa. Budową i modelem biznesowym jest bardzo podobna do popularnego w Polsce Allegro. Ta egzotyczna usługa zrzesza azjatyckich sprzedawców i producentów. Powstała z inicjatywy Alibaba Group. Popularność usług przerosła oczekiwania spółki. Powstał również system płatności AliPay obsługujący także AliExpress. Popularność AliExpress rośnie. Statystyki pokazują, że największy ruch na tej stronie pochodzi z Rosji. Okazuje się, że w Polsce nie korzystamy tak często z usług tego azjatyckiego sprzedawcy jak nasi sąsiedzi. Niezależnie czy jesteś sprzedawcą i szukasz towarów w niższych cenach, czy osobą prywatną – warto zainteresować się produktami dostępnymi na tej platformie aby być konkurencyjnym i oszczędzać.

Dlaczego produkty na AliExpress są tak tanie?

Bez wątpienia ceny na AliExpress są nawet kilkukrotnie niższe. Wykorzystywane jest to przez wielu sprzedawców na polskim Allegro. Niskie ceny wynikają z kilku czynników:

 • Brak pośredników – zamawiając z AliExpress omijamy marże pośredników, importerów i hurtowników
 • Podatki – kupując produkty z Azji należy opłacić podatek VAT oraz cło. Korzystając z ulg podatkowych oraz pośredniczących magazynów w Europie większość zakupów nie wymaga płacenia żadnych podatków.
 • Niski koszt przesyłek – tanie przesyłki sprawiają, że zakupy z AliExpress są opłacalne. Oczywiście w przyrodzie nic nie ginie. Oszczędza się głównie na kontrolach celnych. Sprawdzane są tylko te przesyłki podejrzane “na oko”. Kontroli dokonuje się używając RTG.

Część produktów posiada darmową dostawę. Dodając produkty do naszego katalogu AliGrosik dbamy o to, aby produkty były objęte darmową lub bardzo tanią dostawą.

Czy zakupy na AliExpress są bezpieczne?

Przykładowe produkty w menadżerze produktów AliExpress. W środkowej kolumnie znajduje się link "Otworzyć spór".

Należy pamiętać, że AliExpress jest globalnym odpowiednikiem Allegro. Tak jak program ochrony kupujących allegro, tak AliExpress stworzył systemy wsparcia kupujących. W przypadku nieotrzymania przesyłki należy to zgłosić w panelu. Chcesz dokonać zwrotu, ponieważ produkt jest uszkodzony lub nie dotarł? Wystarczy “Otworzyć spór”.

Aby zapewnić sobie bezpieczne zakupy sprawdzaj opinie o sprzedawcy
i recenzje produktów. Sprzedawcy na tej azjatyckiej platformie sprzedażowej zwykle odpisują bardzo szybko. Warto napisać wiadomość przed otwieraniem sporu.

 

Czy zakupy na AliExpress są legalne?

Zakupy na Aliexpress są całkowicie legalne. Należy jednak pamiętać, aby przy zakupach o wartości powyżej 150 Euro opłacić cło. Wbrew powszechnym opiniom podatek VAT należy opłacać zawsze. Narzuca to polska ustawa dla przesyłek “prezentowych” spoza UE. Prawo europejskie nie wymusza płacenia podatku dla przesyłek z Chin o wartości mniejszej niż 22 euro. Portal przechytrzył polskie prawo – przesyłki kierowane są przez magazyny w europie. Produkt jest nadawany ponownie już z terenu UE do Polski. Dzięki temu nie trzeba płacić podatku VAT dla produktów o wartości nie przekraczających 22 euro. Chcesz wiedzieć więcej na temat podatków? Odwiedź również ten wpis.

Czy AliExpress wystawia faktury?

Naklejka pokazująca typ zawartości. Zaznaczono "Gift", który jest nieakceptowalny, jeśli potrzebujemy faktury.AliExpress nie wystawia faktur. Jednak nie wszystko stracone! Możliwy jest zakup produktu na zasadach innych niż gift (zawartość jest prezentem) i poprosić sprzedawcę o fakturę. Warto przekazać sprzedawcy wymagania dla polskich faktur. Uzgodnienie wystawienia faktury może być trudne. Dlatego zalecamy skorzystanie z innych rozwiązań Alibaba Group, skierowanych dla przedsiębiorców.

 

Czy AliExpress jest po polsku?

Strona aliexpress.com jest automatycznie tłumaczona. Niestety dokładność tych tłumaczeń pozostawia wiele do życzenia. Nie tylko tłumaczenia opisów produktów są błędnie przetłumaczone, ale nawet elementy interfejsu. Ten problem rozwiązuje nasza strona. AliGrosik gromadzi produkty warte polecenia i opisuje je. Jest to dobre rozwiązanie problemu języka polskiego na Aliexpress. Opisy produktów tłumaczone są często dwukrotnie. Z języka chińskiego na angielski, a następnie na polski. Generuje to tekst słabej jakości. Aliexpress po polsku nie działa, jakbyśmy tego chcieli. Liczymy jednak, że nasza strona pomoże Ci dokonać właściwych wyborów. Dbamy o jakość opisów i sami je uzupełniamy.

Jak kupować na Aliexpress po polsku?

Wybór produktów

Przykładowy produkt. Zawiera oznaczenie 60 dniowej ochrony.
Przykładowy produkt posiada darmową dostawę. Produkt zostanie wysłany z Chin. Produkt świetne opinie, co widoczne jest pod tytułem. Pamiętajmy, że istotna jest również ilość komentarzy. Dodaje to wagi ocenie.

Baza produktów AliExpress zawiera ponad 100 milionów produktów.
Wybierając produkty zwróćmy uwagę na sklep, opinie o sklepie oraz opinie o produkcie. Użytkownicy tego portalu bardzo chętnie komentują swoje zakupy. Warto z tego skorzystać.

Wybierając produkt, zwróć uwagę na sposób dostawy. W poniższym przykładzie to AliExpress zajmuje się logistyką. Pozwoli nam to nie tylko uniknąć jakichkolwiek problemów, ale również śledzić przesyłkę. Kraj wysyłki może być równie ważny. Wybierając europejski magazyn (często jest to Hiszpania) skrócimy czas dostawy. Wysyłka z Chin w tym wypadku jest całkowicie bezpieczna. Może jednak zająć więcej czasu. Zdarza się, że wybierając wysyłkę z Chin produkt jest od razu wysyłany z jednego z europejskich magazynów należących do spółki AliBaba.

Zdjęcie pokazujące idealne komentarze zarówno produktu jak i perfekcyjną ocenę sklepu
Na tym przykładzie możemy zobaczyć idealny scenariusz. Pozytywne komentarze produktu. Z lewej strony umieszczono opinie o sklepie. Jak widać posiada 98% pozytywnych opinii i należy do grupy topowych marek AliExpress.

Zakup na AliExpress – płatności

Dostępne na AliExpress metody płatności - karty, przelewy24, PayU, PayPalO płatności wykonane na platformie AliExpress dba system AliPay. Dzięki tej integrującej metody płatności usłudze możemy płacić używając:

 • Karty płatniczej – debetowa lub kredytowa
 • PayPal – amerykański system oferujący usługi płatnicze
 • PayU – polski system płatności stworzony przez grupę Allegro
 • Przelewy24 – popularny polski system płatności

Wymienione sposoby płatności są gwarantami bezpieczeństwa. PayPal oferuje dodatkową ochronę i w razie problemów często zwraca koszt i zajmują się odzyskiwaniem środków.

Dostawa z Aliexpress

Proces zakupu na platformie Aliexpress w Polsce wygląda następująco:

  1. Płatność – Serwis oczekuje do 24 godzin na potwierdzenie wykonania przez nas zlecenia przelewu. Jeśli nie otrzyma potwierdzenia, zakup zostaje anulowany.
  2. Przetwarzanie zamówienia przez sklep – trwa od 1 do 5 dni. W tym czasie sklep musi przetworzyć i przygotować zamówienie.
  3. Odbiór paczki przez firmę logistyczną – kurier odbiera paczki w dniu nadania lub następnego dnia. AliExpress zakłada do 2 dni.
  4. Dostawa – ten etap zależy wyłącznie od wybranej metody dostawy. Strona oferuje Nam kilka możliwości dostawy:
   • DHL – najdroższa i najszybsza metoda dostawy. Kurierzy DHL dostarczą paczkę w ciągu 8 dni.
   • Paczkomaty InPost – dla zamówień powyżej 5$, dostawa do paczkomatu powinna być za darmo – sprawdź dostępność dla konkretnego produktu
   • AliExpress Standard Shipping – standardowa metoda. Obsługiwana jest przez wiele firm pocztowych. Logistykę kontroluje platforma AliExpress. Oficjalny czas dostawy wynosi od 15 do 60 dni.
   • Dostawa na zasadach sprzedawcy. Przykład poniżej

    Wiele dostępnych metod wysyłki. Każda metoda ma inną cenę oraz inny czas dostawy.
    Jak widać, niektórzy sprzedawcy dodają wiele możliwości wysyłki. Gdy przesyłka leci z Chin zalecamy wybór Aliexpress standard shipping.

Gwarancja i zwroty na Aliexpress

Zwroty Q&A

 1. Jak mam się uchronić przed sytuacją, w której nie otrzymam towaru?
  • Każdy sprzedawca deklaruje czas dostawy.
 2. Co jeśli nie otrzymam produktu w określonym przez sprzedawce czasie?
  • Jeśli nie otrzymasz produktu po tym okresie, skontaktuj się ze sprzedawcą. Poproś o zwrot środków. W razie jakichkolwiek problemów otwórz spór – opcja dostępna w szczegółach zakupu.
 3. Co jeśli produkt który otrzymałem jest niezgodny z zamówieniem?
  • Każdy produkt niezgodny z opisem podlega zwrotowi kosztów. Skontaktuj się ze sprzedawcą. Może zaproponować on wysłania właściwy produkt ponownie. Masz oczywiście prawo żądać zwrotu pieniędzy.
 4. Co jeśli produkt nie spodoba mi się, czy mogę jakoś go zwrócić?
  • Tak, jeśli produkt posiada opcje “Domestic Returns”. Jeśli przedmiot nie posiada znaków używania i należy do programu “Domestic Returns” możesz go zwrócić do magazynu w Twoim kraju.
 5. Co jeśli otrzymam produkt nieoryginalny (podrobiony)?
  • AliExpress walczy z produktami podrabianymi. Dostaniesz pełny zwrot środków.
 6. Jak mogę się upewnić, że produkt który chce kupić jest oryginalny?
  • Na stronie znajdziesz wiele sklepów gwarantujących oryginalność. Używają frazy “Guaranteed Genuine”, będącej zweryfikowaną deklaracją oryginalności produktu. Ta fraza oznacza, że pracownicy serwisu sprawdzili oryginalność produktu.

Gwarancja roczna Aliexpress

Produkty objęte gwarancją Allianz posiadają odpowiednie oznaczenie.
Produkty obięte gwarancją posiadają oznaczenie ubezpieczyciela.

Roczną gwarancją objęte są wszystkie telefony i tablety zakupione za pośrednictwem AliExpress. Platforma wykupiła roczne ubezpieczenie w firmie ubezpieczeniowej Allianz. Ta globalna firma ubezpieczeniowa serwisuje zakupione produkty. Ta gwarancja działa na zasadach typowych dla tych, udzielanych przez producentów telefonów. Zaletą tej gwarancji jest brak ograniczeń terytorialnych. Telefon w razie problemu można serwisować w dowolnym miejscu na świecie.

GearBest – kupuj taniej

Sklep GearBest jest fenomenalny jeśli chodzi o produkty elektroniczne. Jeśli chodzi o podatki i cło wykorzystuje on te same mechanizmy które są wykorzystywane przez AliExpress. Kliknij “Podatki“, aby dowiedzieć się więcej.
Wkrótce opublikujemy tutaj poradnik – “Jak kupować na GearBest?”.

Podsumowanie

 

Podatek VAT Podatek VAT należy płacić dla wszystkich zakupów z Chin. Jednak nie trzeba opłacać podatku VAT dla prezentów wysłanych z Unii Europejskiej. Dlatego AliExpress i GearBest wysyłają paczki do magazynów w Unii, a następnie nadawane są do Polski. W ten sposób omijany jest podatek. Z podatku zwolnione są produkty o zadeklarowanej wartości 22 Euro. W przypadku produktu oznaczonego jako prezent, kwota ta wynosi 45 Euro.
Cło Cła nie trzeba opłacać w przypadku produktów, których wartość nie przekracza 150 Euro.

Czym się zajmujemy?

Szukamy najlepszych ofert

Katalogujemy i polecamy produkty

Oceniamy, porównujemy i opisujemy produkty

Kupuj rozsądnie

Tworzymy poradniki, recenzje i porównania.

Pomagamy w zakupach

Tworzymy poradniki

Jak kupować? Kiedy należy zapłacić podatek?