Jak koronawirus (SARS-Cov-2) wpływa na nasze zakupy na AliExpress?

Na koniec lutego 2020 roku odnotowano 86 tysięcy zachorowań na koronawirusa (COVID-19) w Chinach. Pomimo trwającego od kilku miesięcy kryzysu nie zauważyliśmy jeszcze znacznych zmian w światowej gospodarce. Przerwa od pracy w fabrykach w tym kraju była dość krótka. Obecnie, gdy ilość zarażeń w tym kraju maleje, fabryki wracają do pracy. Według badań Pekińskiej szkoły ekonomii tylko 11% przedsiębiorstw określiło, że ich zdolności produkcyjne w lutym będą w przedziale 80-100%. Czy mamy się czego obawiać i jak spowolnienie gospodarcze wpłynie na nasze zakupy?

Czy możemy się zarazić koronawirusem przez paczkę z AliExpress?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy przyjrzeć się charakterystyce tego wirusa.

Większość zarażeń dokonuje się metodą kropelkową. Interesuje nas kwestia jedynie powierzchnia na której mógł znaleźć się wirus. Badania pokazują, że w temperaturze pokojowej koronawirusy mogą żyć do 9 dni na powierzchni przedmiotów. Dokładny czas życia tego wirusa nie jest jeszcze znany. Doktor Robert Redfield z agencji CRC powiedział, że wirus na metalu jest aktywny do dwóch godzin. W przypadku materiałów takich jak plastik i karton wciąż trwają badania.

Podsumowanie

Sam fakt, że czas życia wirusów na powierzchniach przedmiotów wynosi około 9 dni, sprawia że nie musimy się martwić robiąc zakupy na AliExpress. Zagrożenie istnieje wyłącznie w przypadku kontaktów z zarażonym. 

Jeśli wciąż czujesz się nieprzekonany zachęcamy do lektury raportu WHO skupiającego informacje o tym wirusie, a także stronę CDC (Centrum kontroli i prewencji chorób w Stanach Zjednoczonych), na której znajdują się aktualne informacje dotyczące tego tematu.


Czy koronawirus zmienia czas wysyłki zakupów z AliExpress?

Oficjalnie wiemy, że czas wysyłki może się opóźniać. Jednak w praktyce zdarza się to rzadko. Większość produktów zakupionych w okresie ostatnich dwóch miesięcy przez naszą redakcję została wysłana terminowo. Przypominamy, że jeśli sprzedający nie będzie mógł wysłać produktu, po pewnym okresie czasu środki zwrócone zostaną automatycznie. W dowolnym momencie można anulować transakcje. Kupując na AliExpress możesz czuć się bezpiecznie.

Ustawienia Aliexpress dla niewysłanych jeszcze paczek. Możliwość anulowania i wydłużenia czasu oczekiwania.

Proponujemy zatem kupić interesujący nas produkt. Jeśli nie zostanie wysłany po kilku dniach, a zależy nam na jego szybkiej wysyłce – można anulować transakcje i odzyskać środki. 

Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Niebezpieczeństwo zarażenia koronawirusem jest jak najbardziej realne  i zupełnie nie ma związku z przesyłkami z wysyłanymi z Chin do Polski. Jeśli chcemy czuć się bezpiecznie należy myć ręce kilka razy dziennie. Zalecamy również zakup żelu dezynfekującego dostępnego w aptekach i supermarketach. Jest to świetne rozwiązanie jeśli korzystamy z komunikacji miejskiej, niezależnie od tego czy panuje właśnie nowy wirus, czy narażeni jesteśmy na dobrze znane nam zagrożenia. 

Pamiętajmy, że koronawirus nie jest szczególnie niebezpieczny. Porównanie go do wirusa grypy jest jak najbardziej trafne. Wszelkie próby zahamowania kolejnych zarażeń związane są z ryzykiem  dla zdrowia i życia seniorów oraz osób przewlekle chorych. Dbajmy o zdrowie naszej populacji dbając o nas samych i nie dajmy się zwariować. 

Maseczki na koronawirusa – AliExpress i Allegro

Koronawirus - czy maseczki mają sens?

Przez panikę związaną z epidemią w Azji i Europie gwałtownie wzrósł popyt na maseczki.

Na AliExpress pojawiło się wiele ofert. Przykładową znajdziesz tutaj. Czy używanie maseczek ma sens w przypadku wystąpienia w naszym kraju epidemii? Aby odpowiedzieć na to pytanie, zasięgnęliśmy porady lekarza. Okazuje się, że maseczki jak najbardziej są przydatne, ale w inny sposób niż większość z nas je postrzega. Jeśli zachorujesz i koniecznie musisz wyjść z domu – załóż maseczkę aby nie zarażać osób w Twoim otoczeniu drogą kropelkową. Jest to najlepszy sposób użycia maseczki w czasie choroby wywołanej koronawirusem. Maseczka nie uchroni Cię przed chorobą. Dodatkowo możesz zarazić się od samej maseczki. Jeśli z otoczenia osiądą na niej kropelki z wirusem, ściągając ją lub poprawiając możesz dotknąć wrażliwych miejsc (oczu lub ust) i zarazić się. 

Takie postępowanie ma sens również w przypadku większości chorób wirusowych. Podsumowując – jeśli jesteś chory – używaj maseczki aby ograniczyć ilość zarażonych przez Ciebie osób.